Wszystko o choince

choinkaChoinka była pierwotnie związana z pogańską tradycją ludową, w której drzewo iglaste było symbolem życia i odradzania się, trwania i płodności. Tradycja ustawiania drzewka w Boże Narodzenie pojawiła się w XVI wieku, początkowo na terenie protestanckich Niemiec. Choinki wówczas wstawiano do domów, co miało przynieść szczęście domowi i przystrajano ozdobami z papieru i jabłkami.

Kościół katolicki przyjął ten obyczaj nieco później, a wtedy w Europie Północnej i Wschodniej choinka zawitała na stałe do domów podczas Świąt Bożego Narodzenia. W XIX wieku zwyczaj ten dotarł do Anglii i Europy Południowej. Od tego momentu stał się nieodzownym elementem każdego Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie choinkę przystrajano ciastkami, pierniczkami wypiekanymi w kształcie serc, małymi czerwonymi jabłuszkami rajskimi, orzechami, jak i własnoręcznie wykonywanymi ozdobami z bibuły, kolorowych papierów i piórek. Na choince zawieszano też wydmuszki, źdźbła trawy i kłosy zbóż, a w Wigilię zapalano świeczki i zimne ognie. Każda z ozdób miała mieć pozytywny wpływ na dobro domu i jego mieszkańców.