Polskie tradycje

choinkaBoże Narodzenie świętuje się w Polsce przez trzy dni, które poprzedzone są czterema tygodniami adwentu. 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, wspólnie z najbliższymi zasiada się do wigilijnego stołu, tradycyjnie zastawionego 12 potrawami postnymi, a więc bezmięsnymi. Na stole stawia się dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa.

Po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy, wszyscy siadają do stołu i następuje czytanie fragmentu Nowego Testamentu, opisującego narodziny Jezusa Chrystusa. Po modlitwie wszyscy dzielą się opłatkiem, składając sobie życzenia. Pod obrusem często kładzie się sianko, symbolizujące stajenne otoczenie, w którym narodził się Jezus. Ku uciesze najmłodszych, obowiązkowym gościem podczas Świąt Bożego Narodzenia jest też zielona choinka, przystrojona bombkami, światełkami i ozdobami, oraz prezenty, które kładzie się pod choinkę.

Nie można też zapomnieć o szopce bożonarodzeniowej, która przypomina miniaturową inscenizację narodzin Jezusa. O północy wszyscy wybierają się na pasterkę, szczególną Mszę Świętą, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy, zmierzających do Betlejem.