Święty Mikołaj

Święty MikołajNa kartach historii Mikołaj pojawił się na przełomie III i IV wieku naszej ery, kiedy to mieszkańcy Miry wybrali pobożnego i miłosiernego Mikołaja za swojego biskupa. Był on zamożny, jako że w spadku po rodzicach otrzymał znaczny majątek, który chętnie rozdawał ubogim.

Mity o Świętym Mikołaju wzięły swój początek od jednego z incydentów, w których Mikołaj brał udział. Trzy ubogie panny nie mogły wyjść za mąż ze względu na brak posagu. Mikołaj w dyskretny sposób wspomógł je, podarowując każdej po sakiewce pełnej monet. Stąd wziął się zwyczaj dawania podarunków w formie niespodzianki. Dziś przyjmuje się, że to magiczna, baśniowa postać Świętego Mikołaja, puszystego staruszka z białą brodą i w czerwonym ubiorze, dostarcza prezenty.

Według różnych wersji, Święty Mikołaj mieszka w Laponii na północy Finlandii, skąd co roku podczas Świąt Bożego Narodzenia wyrusza w świat w swoich saniach zaprzęgniętych w renifery i rozwozi dzieciom prezenty. Pracowite elfy pomagają mu w pakowaniu prezentów, lecz pozostaje tajemnicą, w jaki sposób Mikołaj dostarcza je wszystkie w jeden wieczór.