Kolędy i pastorałki

bałwan z gitarąKolęda, a więc zwyczaj śpiewania radosnych pieśni noworocznych ma swoją genezę ze Starożytnego Rzymu i obchodów rzymskich calendae styczniowych, podczas których wykonywano te pieśni na cześć gospodarzy i życząc szczęścia i pomyślności. Religia chrześcijańska przejęła zwyczaj kolędowania. W liturgii Kościoła katolickiego kolędy wykonuje się od Mszy Świętej z nocy 24 i 25 grudnia.

Inspiracją dla tekstów kolęd były początkowo fragmenty Nowego Testamentu, a z czasem zastąpiły je apokryfy i literatura średniowiecza. Najbardziej znaną współcześnie kolędą jest zapewne „Cicha noc”, którą się śpiewa w 300 językach świata. Pastorałki z kolei mają bardziej obyczajowy charakter, są wesołymi pieśniami nawiązującymi do tradycji pasterskich.

Powstają również utwory nawiązujące do tematyki Bożego Narodzenia, takie jak angielskie „Jingle Bells” czy „White Christmas” lub niemieckie „O Tannenbaum”. Powiązane z kolędą obrzędy ludowe podczas Bożego Narodzenia to kolędowanie, kiedy przebierańcy chodzą po domach, śpiewając kolędy i pastorałki.